Zawalcz o zdrowe nogi od najmłodszych lat! 0
Zawalcz o zdrowe nogi od najmłodszych lat!

Czy wiecie, że już ponad połowa Polaków ma problemy z niewydolnością żylną kończyn dolnych, a 80–90% z tych przypadków ma podłoże genetyczne? Oznacza to, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, muszą być czujni i reagować na wszelkiego rodzaju dolegliwości nóg. I to nie tylko wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy. Profilaktykę należy wdrożyć jak najwcześniej!

 

Żylaki – utrapienie większości Polaków

Problemy z poprawnym funkcjonowaniem żył kończyn dolnych są chorobą społeczną, jaka dotyka ludzi w każdym wieku. Badanie IMAS International dla Polskiego Towarzystwa Flebologicznego przeprowadzone tylko na dorosłej populacji Polaków pokazało smutną prawdę:

  • Ponad połowa Polaków cierpi na przewlekłą niewydolność żył nóg.
  • 27% ankietowanych ma widoczne żylaki (najczęściej kobiety), a 36% – pajączki żylne.
  • Co czwarta osoba nie posiada wiedzy na temat zapobiegania i dostępnych sposobów leczenia tych dolegliwości.

Co gorsza, 80–90% przypadków żylaków ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że jeśli nasi rodzice i/lub dziadkowie mieli problemy z niewydolnością żylną kończyn dolnych, przypadłość ta może zostać odziedziczona także przez nas i nasze dzieci. Tym bardziej warto jak najszybciej zadbać o zdrowie, a nie robić to tylko wtedy, gdy problemy uwidocznią się.

 

Dziedziczna skłonność do powstawania żylaków

Predyspozycje genetyczne do występowania problemów z krążeniem w nogach są pierwszym dzwonkiem ostrzegawczym dla każdego z nas. Mając świadomość o problemach, z jakimi borykali się nasi najbliżsi, powinnyśmy jak najszybciej podjąć szereg działań, które zminimalizują ryzyko wystąpienia zmian. Bowiem nie tylko geny, ale też dieta, styl życia, stres, wykonywana praca, czy nawet otaczające nas środowisko, wpływają na nasze zdrowie.

Aby dowiedzieć się, czy w rodzinie były zdiagnozowane przypadki żylaków i chorób, jakie sprzyjają ich powstawaniu, porozmawiajcie z rodzicami lub dziadkami. Nie zapomnijcie przekazać dalej zdobytej wiedzy. Wasze rodzeństwo i dzieci także są narażeni na kłopoty z krążeniem, a dzięki wam mogą im odpowiednio wcześnie zapobiec.

 

Zadbaj o zdrowe nogi dzieci

Występowaniu żylaków, oprócz skłonności genetycznych, sprzyjają również takie czynniki, jak: długotrwałe przebywanie bez ruchu w pozycji stojącej lub siedzącej, nadwaga, mała aktywność fizyczna czy zaburzenia hormonalne. W ciągu ostatniego półtora roku, w wyniku epidemii koronawirusa COVID-19, wiele osób przebywało całe dnie w domu, nie uprawiało sportów, odżywiało się niezdrowo. Dodatkowo „zapomnieliśmy” o możliwości wystąpienia wielu innych poważnych chorób, jak cukrzyca, otyłość czy nowotwory, a przede wszystkim o potrzebie ich diagnozowania i bieżącego leczenia.

W szczególności pasywny tryb życia dał się we znaki naszym dzieciom – zarówno tym młodszym, jak i starszym. A przecież spędzanie wielu godzin przed komputerem, brak ruchu i predyspozycje rodzinne do żylaków, to prosta droga do problemów z krążeniem w nogach! Mając wiedzę o tym, jak same możecie zapobiegać powstawaniu żylaków, nauczcie dobrych praktyk wasze pociechy i już dziś zadbajcie o ich zdrowie na przyszłość. Gwarantujemy, że jeśli dzieci zobaczą, że profilaktyka to coś fajnego i normalnego, nie będą uważały jej za „obciach” i same chętnie zaczną ją stosować!

 

Profilaktyka jest zawsze na czasie

Jako rodzice jesteście wzorem do naśladowania dla waszych dzieci. Stosujcie więc na co dzień profilaktykę przeciwżylakową i w ten sposób zachęcajcie całą rodziną do jej praktykowania.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak przekonać najmłodszych do dbania o zdrowie :)

  1. Nakłońcie dzieci do aktywności fizycznej poprzez wspólne spacery, jazdę na rowerowe czy uprawianie gier zespołowych na świeżym powietrzu.
  2. Zadbajcie o zdrowe odżywianie najbliższych. Zaangażujcie swoje pociechy do wspólnych zakupów i przygotowywania posiłków z produktów, jakie dostarczą wam odpowiedniej ilości składników odżywczych.
  3. Poinformujcie bliskich, że wysokie temperatury rozszerzają naczynia krwionośne i nasilają obrzęki, a następnie zachęćcie ich do unikania gorących kąpieli i zbyt długiego przebywania na słońcu.
  4. Do snu podkładajcie sobie i dzieciom pod łydki zwinięty koc albo jasiek, co wspomoże krążenie krwi w waszych kończynach dolnych.
  5. Pokażcie rodzinie, że stosowanie produktów uciskowych i przeciwżylakowych nie jest „przypałem”. Specjalistyczne rajstopy, pończochy, podkolanówki i skarpety, to dziś modne elementy garderoby dla osób w każdym wieku. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą je nosić na co dzień lub na specjalne wyjścia. Ciekawy asortyment profesjonalnej bielizny pończoszniczej znajdziecie w ofercie naszego sklepu pomaranczka.pl. Veera to wyroby medyczne testowane klinicznie, przeznaczone do stosowania przy pierwszych problemach z krążeniem w kończynach dolnych. Dzięki wykorzystaniu technologii splotu plastra miodu nasze rajstopy i pończochy są wytrzymałe na zaciągnięcia i długo zachowują właściwości kompresyjne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl