Jak przeciwdziałać skutkom upałów? Wakacyjny poradnik Veera 0
Jak przeciwdziałać skutkom upałów? Wakacyjny poradnik Veera

Ekstremalne wysokie temperatury, jakie przychodzą do Polski wraz z ciepłymi miesiącami, dają się we znaki każdemu z nas niezależnie od wieku. Na skutki gorąca w szczególności narażone są jednak osoby starsze, ciężarne czy cierpiące na choroby układu krążenia. Jak więc w upalne dni pomóc sobie i swoim bliskim w złagodzeniu ich negatywnych konsekwencji?

Ufff... jak gorąco!

Podczas upałów nasz organizm uruchamia naturalną barierę zabezpieczającą przed przegrzaniem, której zadaniem jest utrzymanie temperatury ciała na poziomie 36,6–37˚C. Uzyskanie stanu ochronnego możliwe jest dzięki przyspieszeniu rytmu pracy serca, rozszerzeniu naczyń krwionośnych oraz zwiększaniu potliwości. Powoduje to obniżenie ciśnienia tętniczego i ryzyko odwodnienia. Osoby z poprawnie funkcjonującym układem krwionośnym, przestrzegające zasad bezpieczeństwa, powinny bez problemu poradzić sobie z przetrwaniem gorących dni. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, po 50. roku życia, a także w ciąży. To właśnie one muszą zachować szczególną ostrożność podczas upałów. Ich poszerzone, niewydolne żyły jeszcze bardziej są obciążone, zaczyna zalegać w nich krew, co w konsekwencji zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów.

Dobre praktyki na upały

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrajnych skutków ubocznych wysokich temperatur, warto zawczasu im zapobiegać. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych rad, jak dbać o zdrowie podczas upałów.

  1. Obserwujcie swoje ciała.

Jeśli wiecie, że wasz organizm lub waszych bliskich może niepoprawnie reagować na wysokie temperatury, koniecznie się obserwujcie. Pierwszymi alarmującymi symptomami są ciężkość, bolesność i obrzęki nóg. W skrajnych przypadkach, jak m.in. utrata przytomności czy drgawki, niezwłocznie wezwijcie pomoc medyczną (telefon: 112 lub 999).

 

  1. Pijcie dużo płynów (od 2 do 3 litrów dziennie).

Najlepsza w tym celu będzie woda wysokozmineralizowana. Ważne jest, aby spożywać ją często, małymi łyczkami. Pozwoli to na skuteczne nawodnienie organizmu, nie wypłucze z niego składników mineralnych, nie obciąży nerek i całego układu moczowego. Nie musimy nikomu przypominać, że podczas spiekoty nie należy pić kawy i alkoholu!

 

  1. Wprowadźcie dietę lekkostrawną.

W trakcie upałów dużą rolę dla zdrowia odgrywa także spożywanie lekkich posiłków, które nie będą obciążały organizmu. Znakomicie sprawdzą się wszelkiego rodzaju sałatki warzywne i owocowe. Nie tylko dostarczą witamin i minerałów, ale także orzeźwią wasze ciało.

 

  1. Zapobiegajcie przegrzaniu.

Jeśli macie taką możliwość, przełóżcie swoje aktywności – spacery, sport, zakupy czy pracę w ogródku – na godziny mocno popołudniowe, gdy już słońce nie będzie tak mocno prażyło i zrobi się odrobinę chłodniej. Jednak nawet wtedy chrońcie swoją skórę kremami do opalania, a na głowę zakładajcie czapkę lub kapelusz!

 

  1. Unikajcie zbytniego wychłodzenia.

Klimatyzacja stała się już standardowym wyposażeniem domów, biur i samochodów. Pamiętajcie, że temperatura na klimatyzatorze powinna być niższa maksymalnie o 5˚C w porównaniu do tej panującej na dworze. Nagła zmiana temperatury otoczenia, w którym przebywamy, jest bardzo niekorzystna dla organizmu i może spowodować nie tylko przeziębienie, czy bóle mięśni, ale także może wywołać szok termiczny.

  1. Stosujcie bieliznę ze stopniowanym uciskiem

Niezależnie od tego czy macie problemy z układem krążenia czy nie, podczas upałów zakładajcie bieliznę kompresyjną. Podkolanówki, pończochy i rajstopy z serii Veera Przeciwżylakowa przyniosą wam szybką i skuteczną ulgę w przypadku odczuwania pierwszych objawów osłabionego krążenia, takich jak: obrzęk, zmęczenie nóg, uczucie ciężkości nóg, pękające naczynka.

W naszym sklepie pomaranczka.pl zajdziecie propozycje dla każdego. Veera nie ogranicza się ani do płci, ani do wieku – oferta skierowana jest do kobiet i mężczyzn, osób młodych i starszych, zdrowych, ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego czy w ciąży (przyszłym mamom w szczególności polecamy nasze rajstopy z wygodną regulacją na brzuszku!). Nasze produkty – zarówno 40 DEN, 70 DEN, jak i 140 DEN – znakomicie sprawdzają się w gorące dni. Dzięki wykonaniu z materiału w technologii splotu plastra miodu, nie tylko zachowują swoje właściwości uciskowe przez minimum 6 miesięcy, ale także są przewiewane, higieniczne, a przede wszystkim wytrzymałe na zaciągnięcia i nie puszczą oczek. Na lato rekomendujemy serię z otwartymi palcami, która znakomicie nadaje się do sandałków czy innych butów odsłaniających stopy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl