Ciąża

 


Często pojawiają się już na początku ciąży i bolą. Kiedy waga wciąż wzrasta, obolałe i opuchnięte nogi ledwo wytrzymują ten ciężar. Żylaki w ciąży to problem, który dotyka około 30% ciężarnych. Najczęściej pojawiają się pod koniec ciąży na skutek ucisku powiększającej się macicy, ale mogą wystąpić w każdym jej etapie. Dolegliwości te można jednak skutecznie łagodzić.


Zwiększona objętość krwi przyczyną problemów


W organizmie kobiety ciężarnej wzrasta objętość krwi o około 20%. Oddech i serce ciężarnej dostosowują się wtedy do zasilania obiegu krwi płodu ze wzmożoną wydajnością. Można powiedzieć, że serce mamy bije za dwoje! Jednak w pozycji stojącej ta zwiększona objętość krwi prowadzi do zwiększonego jej ciśnienia w kończynach dolnych, czego następstwem są obrzęki i żylaki. Dodatkowo, pod wpływem hormonów rozszerzają się naczynia krwionośne. Hormony te mają wiele zadań: np. przygotowanie mięśnia macicy do porodu. Jednak zwiększony poziom progesteronu wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył. Dlatego też, gdy żyły kończyn dolnych przyjmują bardzo dużą ilość krwi, prowadzi to do znacznego ich poszerzenia i przeciążenia.


Grupa ryzyka


Kiedy dziecko rośnie, w jamie brzusznej wzrasta ciśnienie, a więc zwiększa się ucisk na żyły miednicy. Doprowadzić to może do poszerzenia i skręcania się żył. W ten sposób często dochodzi do powstawania żylaków u kobiet, które przed ciążą nigdy nie miały tego problemu. Dodatkowo, ryzyko wystąpienia żylaków w ciąży wzrasta gdy mamy predyspozycje genetyczne, obecna ciąża nie jest pierwszą, albo jest ciążą mnogą, mamy nadwagę lub prowadzimy mało aktywny tryb życia. Nie każda kobieta w ciąży musi cierpieć na żylaki, ale jeśli jesteś w grupie ryzyka uważnie obserwuj swoje nogi i działaj zanim pojawi się problem.

 

Dbaj o nie


Świadoma mama stosuje regularnie rajstopy profilaktyczne Veera, które obniżają ryzyko wystąpienia żylaków. Rajstopy posiadają stopniowany ucisk skierowany od kostki ku górze, dzięki czemu zapobiegają zastojom krwi, masują nogi i niedopuszczaną do powstania obrzęku. Eliminują też ryzyko pękania drobnych naczyń, a więc pojawienia się pajączków. Podwójnie oplecione włókno lycra sprawia, że są przyjemne dla ciała, a zarazem bardzo trwałe a dodatkowe poczucie komfortu daje wygodna regulacja wokół brzucha.

Nie zapominajmy też, że odpowiedni styl życia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków. Kobiety ciężarne powinny unikać długotrwałej pozycji stojącej, siedzenia na niskich krzesłach, gorących kąpieli i opalania. Bardzo wskazane są spacery, poruszanie nogami w pozycji siedzącej, zimne prysznice nóg, podnoszenie nóg w trakcie wypoczynku.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl